Nacházíte se zde: Profispolečnosti.cz / Legislativa / Obchodní zákoník – Smlouva o otevření akreditivu

Obchodní zákoníkObchodní zákoník

Část třetí, Obchodní závazkové vztahy

Hlava II: Zvláštní ustanovení o některých obchodních závazkových vztazích

Díl XX: Smlouva o otevření akreditivu

§ 682 Základní ustanovení

(1) Smlouvou o otevření akreditivu se zavazuje banka příkazci, že na základě jeho žádosti poskytne určité osobě (oprávněnému) na účet příkazce určité plnění, jestliže oprávněný splní do určité doby stanovené podmínky, a příkazce se zavazuje zaplatit bance úplatu.

(2) Smlouva vyžaduje písemnou formu.

§ 683

(1) Banka v souladu se smlouvou písemně sdělí oprávněnému, že v jeho prospěch otvírá akreditiv, a oznámí mu jeho obsah. V akreditivní listině musí být určeno plnění, ke kterému se banka zavazuje, doba platnosti akreditivu a akreditivní podmínky, jež má oprávněný v této době splnit k tomu, aby mohl domáhat plnění vůči bance.

(2) Sdělení podle odstavce 1 banka učiní bez zbytečného odkladu po uzavření smlouvy, ledaže ze smlouvy vyplývá, že tak má učinit teprve v době, kdy jí k tomu dá příkazce pokyn.

(3) Závazek banky vůči oprávněnému vzniká oznámením uvedeným v odstavci 1.

(4) Závazek příkazce vůči bance vzniká otevřením akreditivu.

(5) Akreditivní listina může zejména obsahovat povinnost banky zaplatit určitou částku nebo přijmout směnku.

§ 684

Není-li úplata za otevření akreditivu smluvena, je příkazce povinen zaplatit bance úplatu obvyklou v době uzavření smlouvy.

Vztah banky k oprávněnému

§ 685

Závazek banky z akreditivu je nezávislý na právním vztahu mezi příkazcem a oprávněným.

§ 686

(1) Nestanoví-li akreditivní listina, že akreditiv je odvolatelný, může banka akreditiv změnit nebo zrušit pouze se souhlasem oprávněného a příkazce.

(2) Stanoví-li akreditivní listina, že akreditiv je odvolatelný, může jej banka ve vztahu k oprávněnému změnit nebo zrušit do doby, než oprávněný splní podmínky stanovené v akreditivní listině.

(3) Změnit nebo zrušit akreditiv lze pouze písemně.

§ 687

(1) Jestliže neodvolatelný akreditiv je z podnětu banky, jež je jím vázána, potvrzen další bankou, vzniká oprávněnému nárok na plnění vůči této bance od doby, kdy oprávněnému potvrzení akreditivu oznámí. Banka, která požádala o potvrzení akreditivu, a banka, která akreditiv potvrdila, jsou zavázány vůči oprávněnému společně a nerozdílně.

(2) Ke změně nebo zrušení akreditivu potvrzeného další bankou se vyžaduje i souhlas potvrzující banky.

(3) Jestliže banka, která akreditiv potvrdila, poskytla plnění oprávněnému v souladu s obsahem akreditivu, má nárok na toto plnění vůči bance, která o potvrzení akreditivu požádala.

§ 688

Banka, která pouze oznamuje oprávněnému, že jiná banka pro něho otevřela akreditiv, odpovídá za škodu způsobenou za nesprávnost tohoto oznámení, nevzniká jí však závazek z akreditivu.

Dokumentární akreditiv

§ 689

Při dokumentárním akreditivu je banka povinna poskytnout oprávněnému plnění, jestliže bance jsou řádně předloženy během platnosti akreditivu dokumenty určené v akreditivní listině.

§ 690

(1) Banka je povinna přezkoumat s odbornou péčí vzájemnou souvislost předložených dokumentů a zda jejich obsah zjevně odpovídá podmínkám stanoveným v akreditivní listině.

(2) Banka odpovídá za škodu způsobenou příkazci ztrátou, zničením nebo poškozením dokumentů převzatých od oprávněného, ledaže tuto škodu nemohla odvrátit ani při vynaložení odborné péče.

§ 691 Jiné akreditivy

Ustanovení § 689 a 690 platí přiměřeně i na akreditivy, podle nichž se lze domáhat plnění při splnění jiných podmínek, než je předložení dokumentů.

telefon
+420 / 775 387 744
+420 / 266 793 320
e-mail
info@profispolecnosti.cz
„V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.“ sipka
JUDr. Jakub Maur, jednatel
1 / 3
   

Novinky

Jako aktuální novinku pro Vás nabízíme službu poskytnutí sídla na adrese v Praze 9.
Neváhejte využít této jedinečné nabídky poskytnutí sídla společnosti za konečných 490,- Kč měsíčně.

Nově nabízíme našim klientům službu Vyřízení OSVČ - tedy vyřízení začátku podnikání pro osoby samostatně výdělečně činné. Do této služby patří zejména vyřízení živností, registrace na finančním úřadě, zdrav. a soc. pojištění apod. Cena již od 990,- Kč.

Využijte naší nabídky na umístění sídla Vaší společnosti na lukrativní adrese - Praha 1, Malá Strana - již od 990,- Kč za měsíc!

Nyní nabízíme našim klientům službu poskytnutí sídla společnosti v Praze již za částku 390,- Kč měsíčně.
Více informací naleznete na stránce o poskytnutí sídla.

Řekli/napsali o nás

Ráda bych Vám poděkovala za rychlou a profesionální práci při založení naší akciové společnosti. 

Ing. Hana Čekanová, Area Servis a.s.

Děkuji za vše, spolupráce s Vámi byla naprosto perfektní.

Petr Řehák, R.L.S. Group Praha s.r.o.

Chtěla bych Vám poděkovat za bezproblémový, rychlý a skvělý průběh jednání při prodeji ready made společnosti. Jste opravdoví profesionálové, jednání s Vámi bylo moc příjemné a pokud bude mít někdo v mém okolí zájem o koupi ready made společnosti, rozhodně Vás doporučím.

Iva Cigánková, SAJBRIELS s.r.o.

hospodářská komora