Jak založit živnost

Chcete začít samostatně podnikat a nechcete k tomu zakládat obchodní společnost? Založte si živnost a staňte se osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ).

Založení živnosti

Založení živnosti je možné vyřídit na živnostenském úřadě. Dříve jste při zakládání živnosti dostali živnostenský list, dnes je to tzv. živnostenské oprávnění. Dříve vydané živnostenské listy však zůstaly dodnes platné.

Podmínky k založení živnosti

Co potřebuji k založení živnosti?  Dnes už není založení živnosti tak přísné, jak tomu bylo v minulosti. Založení živnosti je jednodušší v tom smyslu, že spousta živností stačí pouze ohlásit na živnostenském úřadě. Takové živnosti se nazývají volné živnosti. Pokud splňujete všeobecné podmínky pro založení živnosti, často to pro založení živnosti stačí. Dále však existují živnosti vázané, řemeslné a koncesované, ke kterým je nutné prokázat odbornou způsobilost (zakládající se na praxi nebo vzdělání).
Pro získání živnostenského oprávnění musíte vyplnit registrační formulář, zaplatit poplatek a doložit a příp. doložit odbornou způsobilost (pokud nezakládáte volnou živnost). Dále si k založení živnosti potřebujete vybrat takovou konkrétní živnost, která se týká vaší podnikatelské činnosti. Jednotlivé živnosti jsou vyjmenovány v Živnostenském zákoně.
Můžete si také založit více živností než jen jednu. Za každou další živnost již dokonce zaplatíte menší poplatek (další volné živnosti jsou zadarmo). Založením živnosti získáte identifikační číslo (IČ) a později také daňové identifikační číslo DIČ, které budete používat kvůli finančnímu úřadu.
V registračním formuláři se současně přihlašujete k placení zdravotního a sociálního pojištění a k platbě daní. Pokud máte živnost založenou k hlavnímu pracovnímu poměru a zdravotní pojištění za vás tudíž platí zaměstnavatel, nemusíte už samozřejmě platit další zdravotní pojištění.

Cena a poplatky založení živnosti

první založení živnosti… 1000 Kč
druhé založení živnosti… 500 Kč (volná je bez poplatku)
Pokud byste chtěli poradit nebo pomoct se zakládáním živností, obraťte se na odborníky.

 

Získali jste dostatek informací? Objednejte si některou z našich služeb!

Objednejte on-line Seznam společností Poskytnutí sídla
© ARSYLINE 2017
Upozornění
Zavřít