Nařízení vlády č. 278/2008 Sb, o obsahových náplních jednotlivých živností, ve své samostatné příloze č. 4 definuje obsah volných živností. Volná živnost zvaná „Výroba zdravotnických prostředků“ je popsána následovně: Výroba zdravotnických prostředků, zejména elektrodiagnostických přístrojů, mechanoterapeutických pomůcek, masážních přístrojů, aparatur pro psychologické testování, respirátorů, plynových masek, naslouchacích aparátů, kardiostimulátorů, injekčních stříkaček, jehel, zrcadel, reflektorů, endoskopů, výroba lékařského nebo veterinárního zařízení (operačních stolů, zubolékařských křesel a podobně).
Obsahem činnosti není výroba protéz, trupových ortéz, končetinových ortéz a měkkých bandáží, brýlí a kontaktních čoček, teploměrů a jiných měřidel.
Volné živnosti lze provozovat bez odborné způsobilosti, to znamená, že k provozování kterékoli z volných živností nemusí mít budoucí podnikatel žádné specializované vzdělání ani praxi. Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání neboli živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů.
Tento zákon rozděluje živnosti takto:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Základní podmínkou pro provozování volné živnosti je její ohlášení. Volnou živnost jsou oprávněny ohlásit fyzické osoby s trvalým pobytem na území České republiky. Další všeobecné podmínky pro provozování volné živnosti jsou: plná svéprávnost, kterou lze nahradit přivolením soudu k souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti, a bezúhonnost.
Živnost volnou je možno ohlásit osobně na kterémkoli živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Pro provozování výše uvedené volné živnosti se nejlépe hodí společnost s ručením omezeným nebo akciová společnost. Podnikání pod hlavičkou společnosti totiž je mnohem výhodnější než podnikání jako pouhá OSVČ.
Při podnikání formou s.r.o. neručí podnikatel celým svým osobním majetkem, ale pouze do výše nesplaceného vkladu společnosti. Je zaměstnancem vlastní společnosti, sám si vyplácí přiměřenou mzdu a díky tomu tak výrazně ušetří na sociálním a zdravotním pojištění, které odvádí pouze ze mzdy, kterou si vyplatí.
Zakládání společnosti představuje časově i administrativně poměrně náročnou akci. Pro založení obou forem společnosti musí budoucí podnikatel podniknout řadu byrokratických kroků a návštěv různých úřad, vyplnit mnoho formulářů a zaplatit různé správní poplatky. Detailně jsou postupy založení společností popsány v našich samostatných článcích založení společnosti s ručením omezeným a založení akciové společnosti. Abychom budoucím podnikatelům usnadnili start jejich podnikání, nabízíme naši službu založení nebo prodej společnosti. Profispolečnosti.cz s.r.o. jsou přední poradenskou firmou v oblasti zakládání společností a vedle toho v zásobě také firmy již hotové, tzv. ready made společnosti, se kterými lze začít podnikat z hodiny na hodinu. Více o nich na stránce Ready made.