I na provoz zaměřený na úpravu nerostů, dobývání rašeliny a bahna je zapotřebí mít živnostenské oprávnění a nejlépe i společnost. Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání neboli živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů.
Tento zákon rozděluje živnosti takto:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Obsah živností volných je stanoven samostatnou přílohou č. 4 k nařízení vlády č. 278/2008 Sb., Nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností. Obsahem volné živnosti Úprava nerostů, dobývání rašeliny a bahna podle tohoto nařízení je Další úprava již zušlechtěných a vytěžených nerostů, například zpracování cihlářských a keramických jílů, výroba živičných směsí z již dříve nadrceného kameniva. Zpracování soli kamenné pro potravinářské a nepotravinářské účely, zejména příprava solanky, drcení, čištění a rafinace soli. Zpracování hmot pro výrobu porcelánu. Dobývání a úprava rašeliny a výroba rašelinových briket. Odstraňování bahna z vodního dna rybníků a další obdobné činnosti.
Obsahem činnosti není dobývání nerostných surovin (vyjma rašeliny) a úprava a zušlechťování těchto surovin prováděná v souvislosti s jejich dobýváním.
Základní podmínkou pro získání živnostenského oprávnění lze je ohlášení volné živnosti.
Další všeobecné podmínky pro provozování volné živnosti jsou:
- plná svéprávnost, kterou lze nahradit přivolením soudu k souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti.
- bezúhonnost - fyzická osoba, která má povolení k trvalému pobytu na území České republiky, prokazuje bezúhonnost výpisem z evidence Rejstříku trestů, který si obstará živnostenský úřad sám
- u podnikatele nesmí trvat žádná z překážek provozování živnosti uvedených v ustanovení § 8 živnostenského zákona (např. soudem či jiným správním orgánem uložený trest nebo sankce zákazu činnosti týkající se provozování živnosti v oboru nebo v příbuzném oboru po dobu trvání tohoto trestu)
Živnost volnou je možno ohlásit osobně na kterémkoli živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Když podnikatel získá své živnostenské oprávnění, může začít podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná nebo si pořídit společnost. Podnikání pod hlavičkou společnosti je pro podnikatele výhodnější než podnikání jako pouhá OSVČ. Při založení podnikání formou s.r.o. neručí podnikatel celým svým osobním majetkem, ale pouze do výše nesplaceného vkladu společnosti. Je zaměstnancem vlastní společnosti, sám si vyplácí přiměřenou mzdu a díky tomu tak výrazně ušetří na sociálním a zdravotním pojištění, které odvádí pouze ze mzdy, kterou si vyplatí.
Založení společnosti s ručením omezeným se skládá z řady kroků: je třeba sepsat zakladatelskou listinu nebo smlouvu ve formě notářského zápisu - dnem jejího podpisu je společnost s ručením omezeným založena, zajistit sídlo společnosti s ručením omezeným, složit základní kapitál, podat návrh na zápis do obchodního rejstříku, po zápisu do OR registrovat s.r.o. na finančním úřadě, orgánu státní správy sociálního zabezpečí apod. a převést speciální bankovní účet na účet běžný.
Administrativní zátěži spojené se zakládáním společnosti se může podnikatele vyhnout, pokud se obrátí na specializovanou poradenskou firmu. Profispolečnosti.cz s.r.o. jsou přední poradenskou firmou v oblasti zakládání společností a kromě toho mohou nabídnout také firmy již hotové, tzv. ready made společnosti, se kterými lze začít podnikat z hodiny na hodinu. Více o nich na stránce Ready made. Profispolečnosti.cz založí firmu rychle, bezchybně a za dobrou cenu.