Informace k založení firmy určené k provozu pivovaru

Jak založit pivovar? Základem je živnostenské oprávnění. Pivovarnictví spadá mezi řemeslné živnosti, což je jedna z živností ohlašovacích. Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., tzv. Živnostenský zákon, který rozděluje živností takto:

  • živnosti koncesované
  • živnosti ohlašovací

    • řemeslné
    • vázané
    • volné

Dále zákon stanoví, co je a není živností, podmínky pro provozování živností (odborná způsobilost), rozsah živnostenského oprávnění, náležitosti spojené s vydáním živnostenského listu/koncesní listiny a jejich centrální evidencí. V příloze 1 tohoto zákona jsou uvedeny seznamy jednotlivých druhů řemeslných živností.

Řemeslné živnosti vyžadují příslušné odborné vzdělání v daném nebo příbuzném oboru.

Obsah jednotlivých řemeslných živností je uveden v Nařízení vlády č. 278/2008 Sb. - Nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností.

Obsah ohlašovací živnosti pivovarnictví a sladovnictví podle tohoto nařízení je:
Řízení a obsluha chemicko-fyzikálních a biologických technologických procesů v pivovarnické a sladovnické výrobě. Výroba základní suroviny, sladu - přejímka sladovnického ječmene, čištění, třídění, ošetřování, máčení, klíčení, hvozdění, odkličování, u speciálních druhů pražení a konečná úprava sladu. Vaření piva - šrotování sladu, rmutování, vystírání, scezování sladiny, chmelovar, čiření a chlazení mladiny, zakvašování, hlavní kvašení na spilkách, dokvašování v ležáckých sklepích (alternativně řízení kvašení v tancích), filtrace, stabilizace, pasterace, stáčení piva. Výroba nápojů na bázi piva. V rámci živnosti lze dále provádět prodej čepovaného piva v provozovnách, které jsou součástí pivovaru.

Pivovarnictví a sladovnictví patří mezi živnosti ohlašovací. Ohlášení řemeslné živnosti lze podat na kterémkoliv živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registr živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Pro získání oprávnění provozovat pivovarnictví a sladovnictví musíte splňovat následující podmínky:

  • věk minimálně 18 let
  • způsobilost k právním úkonům
  • bezúhonnost
  • odborná způsobilost
  • daňová bezdlužnost v oblasti podnikání, bezdlužnost vůči správě sociálního zabezpečení a bezdlužnost vůči zdravotní pojišťovně

Doklady, které je nutno předložit při ohlašování řemeslné živnosti:

  • průkaz totožnosti
  • výpis z Rejstříku trestů (není nezbytné — úřad si může vyžádat sám)
  • potvrzení, že nemáte evidovány daňové nedoplatky z podnikání, nedoplatky na platbách pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
  • doklad o zaplacení správního poplatku 1 000,-Kč za vydání živnostenského listu (v případě ohlašování další živnosti 500,-Kč)
  • doklad o odborné způsobilosti (např. výuční list v oboru a doklad o vykonání tříleté praxe, doklad o vykonání šestileté praxe v oboru, apod.)

V případě splnění zákonných podmínek pro ohlášení živnosti provede živnostenský úřad do 5 pracovních dnů zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis. V případě, že ohlášení nesplňuje veškeré zákonné náležitosti, vyzve živnostenský úřad ve lhůtě 5 pracovních dnů ode dne doručení k odstranění závad a stanoví k tomu přiměřenou lhůtu. Pokud ani v této lhůtě ani po jejím prodloužení podnikatel závady v ohlášení neodstraní, živnostenský úřad rozhodne, že ohlášení nevzniklo. Elektronické kopie dokumentů potřebných při ohlášení řemeslné živnosti uloží živnostenský úřad do živnostenského rejstříku, takže při opakovaném ohlášení živnosti, žádosti o koncesi nebo jakémkoli dalším oznámení není nutno dokumenty předkládat, pokud skutečnosti, jež tyto dokumenty dokládají, zůstaly beze změny (typicky např. doklad prokazující právní důvod k užívání prostor, kde má právnická osoba sídlo apod.).

Provozování pivovaru nebo minipivovaru je ideální pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. Založení společnosti vyžaduje další úsilí spojené s překonáváním mnoha byrokratických bariér. Jednou ze zdánlivě samozřejmých, ale důležitých a neopominutelných podmínek pro založení společnosti je volba vhodného jména. Nepodceňujte název firmy, je to název, který bude představovat vaši firmu často jako první. A všichni víme, že první dojmy jsou nejdůležitější. U pivovaru je tento aspekt zvláště důležitý. Podrobně si o výběru vhodného názvu firmy přečtete v našem článku Jak vymyslet název firmy - obchodní firma.

Pro každého podnikatele je velmi výhodné obrátit se z žádostí o založení firmy na odborníky, kteří převezmou veškerou administrativní práci se založením s.r.o. nebo a.s. na sebe, poradí mimo jiné i s volbou vhodného názvu firmy a nechají podnikateli volné ruce k tomu, aby se soustředil na svou profesi, zařídil provozovnu, věnoval se budování vztahů s dodavateli a marketingu a nastudoval např. také veškeré hygienické předpisy související s pivovarským provozem.

Máte-li tedy zájem o založení společnosti určené pro provoz pivovaru, nejjednodušší cestou pro Vás je oslovit naši společnost a my Vám nejenom pomůžeme s ohlášením živnosti, ale poradíme, jaká forma společnosti je pro Vaši budoucí firmu ta nejefektivnější a samozřejmě ji pro Vás rychle, odborně a za dobrou cenu založíme.

Objednejte on-line Seznam společností Poskytnutí sídla
© ARSYLINE 2017
Upozornění
Zavřít