I na výrobu hnojiv se vyplatí založit společnost. Podnikání pod hlavičkou společnosti je totiž pro každého podnikatele daleko výhodnější než podnikání jako pouhá OSVČ.
Jaké jsou nevýhody podnikání jako OSVČ?
- ručení celým majetkem
- vedle placení daně z příjmu také placení vysokých záloh na sociální a zdravotní pojištění
- není nutno vést podvojné účetnictví, což vypadá jako výhoda, ale neumožňuje uplatňovat daňové instrumenty a optimalizovat danění
- v případě nemoci apod. nelze delegovat řízení praxe na jinou osobu
- firmu nelze prodat jako fyzická osoba, nelze ani převést nájemní smlouvu apod.
- firmu nelze převést na rodinného příslušníka, např. potomka
- firma není předmětem dědického řízení
Při založení podnikání formou s.r.o. neručí podnikatel celým svým osobním majetkem, ale pouze do výše nesplaceného vkladu společnosti. Je zaměstnancem vlastní společnosti, sám si vyplácí přiměřenou mzdu a díky tomu tak výrazně ušetří na sociálním a zdravotním pojištění, které odvádí pouze ze mzdy, kterou si vyplatí.
A jaké výhody oproti OSVČ má podnikatel podnikající pod hlavičkou s.r.o.?
- nižší sociální a zdravotní – platí se jen do výše osobního příjmu (nikoliv celkového měsíčního příjmu firmy)
- při problémech lze firmu prodat a založit novou firmu
- je nutno vést podvojné účetnictví a tedy je možno uplatňovat daňové instrumenty a optimalizovat danění
- po 5 letech existence s.r.o. je daň z prodeje firmy nulová
- nevzniká zde riziko náhrady škody pro soukromou osobu – ručení pouze majetkem společnosti
- zvýšení společenské prestiže plynoucí z formy společnosti – získá-li si Vaše firma dobré jméno, můžete ji výhodně prodat, pokud se osobně rozhodnete pro ukončení praxe
- řízením firmy lze pověřit jednatele
- firmu lze předat potomkům
- firma ve formě s. r. o. je předmětem dědického řízení
Podmínky pro provozování volné živnosti
Provozování živností volných není vázáno žádným požadavkem na odbornou způsobilost, to znamená, že k provozování kterékoli z volných živností nemusí mít budoucí podnikatel žádné specializované vzdělání ani praxi. Podnikatel musí pouze splňovat všeobecné podmínky provozování živnosti.
Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání neboli živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů.
Tento zákon rozděluje živnosti takto:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Volnou živnost může v ČR ohlásit fyzická osoba s bydlištěm na území České republiky, která je plně svéprávná a bezúhonná. Učinit to lze osobně na kterémkoli živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Co je nutno předložit živnostenskému úřadu?
- ohlašovací formulář
- doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž fyzická osoba umístila sídlo, pokud je jiné než bydliště ohlašovatele
- doklad o zaplacení správního poplatku
Správní poplatek se vybírá jen jednou i v případě, že je současně ohlášena živnost a podána žádost o koncesi, a činí
- 1 000,- Kč za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání
- 500,- Kč za další ohlášení živnosti bez ohledu na to, zda je ohlašována jedna živnost nebo zda je současně ohlašováno více živností
- 50,- Kč za přijetí podání kontaktním místem, je-li žádost podána prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (výše poplatku za ohlášení živnosti, případně poplatku za další ohlášení živnosti, zůstává zachována)
Všechny doklady vydané případně v jiném než českém nebo slovenském jazyce je nutno předložit včetně ověřeného překladu do češtiny provedeného tlumočníkem zapsaným do seznamu znalců a tlumočníků.
Jsou-li splněny podmínky stanovené živnostenským zákonem pro ohlášení živnosti, živnostenský úřad ve lhůtě 5 pracovních dnů ode dne doručení ohlášení provede zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis.
Co je obsahem uvedené volné živnosti?
Obsahovou náplň jednotlivých volných živností definuje samostatná příloha č. 4 k nařízení vlády č. 278/2008 Sb. Podle tohoto nařízení je obsahem volné živnosti „výroba hnojiv“ toto: „Činnosti spojené s výrobou minerálních, organických organominerálních hnojiv, pomocných půdních látek, pomocných rostlinných přípravků a substrátů“.
A co je potřeba udělat pro založení společnosti s ručením omezeným?
zakladatelská listina či společenská smlouva s.r.o. ve formě notářského zápisu - dnem jejího podpisu je společnost s ručením omezeným založena
- zajištění sídla společnosti s ručením omezeným a ostatních dokumentů
- vyřízení živnosti s.r.o. formou ohlášení živnosti
- složení základního kapitálu s.r.o.
- podání návrhu do OR na zápis s.r.o.
- zápis společnosti s ručením omezeným do OR
- registrace s.r.o. na finančním úřadě, orgánu státní správy sociálního zabezpečí apod.
- převod speciálního bankovního účtu na účet běžný
Nebo
Pokud se Vám zdá celý proces složitý, můžete se obrátit na naši firmou Profispolečnosti.cz s.r.o. a my za Vás všechno výše uvedené zařídíme rychle, dobře a za výhodnou cenu. Můžeme Vám také prodat společnost již hotovou, zapsanou v obchodním rejstříku, se kterou můžete začít podnikat ihned. Více informací najdete na našich stránkách: